Make America Sane Again - Vivek Ramaswamy, az új republikánus esély a legfelsőbb pozícióért Amerikában
Ramaswamy jön föl, mint az olaj, e heti nyilatkozata szerint úgy akar kormányozni, ahogy Elon Musk a cégeit viszi.
Azt mondják október vége és november eleje között példátlan nyomás nehezedett az amerikai titkosszolgálatok és komputerhaderő részéről az orosz társszervekre az elnökválasztás bevatkozásmentesítésére, a paralizált orosz digitális hadosztályok nélkül nem is választották újra Donald Trumpot az amerikaiak. A háborúk természete olyan, hogy támadásra – vö. orosz beavatkozás a 2016-os amerikai elnökválasztásba – válasz jön, az ismert Land of Plenty-hangulatú amerikai logisztikai, dömping-jellegű hadviselésre a minapi orosz válasz.
Apám kedvelt karácsonyos anekdótja volt a II.vh végéről a nyugat-európai frontról: történt, hogy a németek, talán az Ardennekben, lelőttek egy amerikai szállítógépet 1944-ben. 4-5 katona volt a személyzet, ők ejtőernyővel távoztak, a gép is földet ért és csodák csodájára nem tört ripityára. Egy német légvédelmi tiszt ment be egyedül a roncsolt, kényszerleszállt gépbe. Pár perc után jött ki, holtsápadtan, lelombozva, összetörten. Kérdik, mizu? Letargikusan válaszol a tiszt: „Kész, vége, ezt a háborút elvesztettük”.
A környezet érdeklődik, miből vonta le a reményeik szerint elsietett következtetést? Fegyver, olaj, muníció? „Nem, nem” – rázza a fejét mélyszomorúságban a német tiszt. „Csokoládétorta.” A wehrmachtos anturázs az állát szedegeti fel a padlatról, érdeklődik tovább rendületlenül. „Csokoládétorta basszátok meg! Mi itt kóbor patkányokat eszünk és használt autógumikból ügyeskedjük össze az üzemanyagot, a jenkiknek pedig a »Massachussetts-i Baptista Nőegylet« küld egy rakomány csokoládétortát, »az európai fronton harcoló fiainknak karácsonyra«. Mert megengedhetik maguknak, hogy az Atlanti-óceánon átröptessenek egy repülőnyi csokoládétortát.”
A fater szerette ezt a sztorit, tizenöt éves korában történt, megtapadt; a Land of Planty koncepciójának és az amerikai materiális felsőbbrendűségnek alaptörténete volt nála.
Október-novemberben a választási rendszert sikerült megvédeni, de másutt nem kis eredményeket értek el az orosz kormányzati cyberkalózok.
Bő négy éve figyeljük az amerikai elnök és az oroszok kapcsolatát. Donald Trump 1987-ben először jár Moszkvában. Felesége ekkor Ivana Trump (née: Zelnickova) a morvaországi zlini születésű síbajnoknő, akit disszidálása miatt bizonyosan figyelt és megkörnyékezett a KGB alárendeltségben működő csehszlovák StB. A politico.com szerint a KGB már 1977-ben dossziét nyithatott Trumpról (objekt razrabotki, object of deep study), 2016-ban megnyitott cseh titkosszolgálati archívumi anyagok alapján a tárgyévben Al Jarza és Luboš fedőnevű StB ügynökök figyelték a friss házasokat.
1986 őszén Jurij Dubinyin akkori washingtoni szovjet nagykövet hívta meg Trumpot Moszkvába, Trump felesége, és neje asszisztense társaságában Moszkvába utazott. 2013. novemberében Donald Trump Moszvában részt vett a Miss World Beauty Pegeant című szépségversenyen. A később széles nyilvánosságot kapott feltételezett „aranyzuhany” ügyében készülhetett titkos felvétel, kompromat, ez a nem bizonyított esemény különböző feltételezések tárgya volt az amerikai és a világsajtóban.
2015. végén a brit GCHQ (Government Communications Headquarters), Őfelsége kémszolgálata gyanús interakciókra lett figyelmes Trump-közeli emberek és orosz titkosszolgálati szereplők között, erről a „Five Eyes” (amerikai, kanadai, brit, ausztrál, új-zélandi) kémprojekt keretében tájékoztattak.
2016. március 10. jöttek az első bizonyítékok az orosz hekkre és „kampány befolyásolásra” a DNC (Demokrata Országos Bizottság) tagjai körében trójai és spear phishing emailek (adathalászat) segítségével. Százezerszámra jelennek meg „kamuprofilok” a Facebookon, Twitteren és más közösségi médiákon, amelyek Hillary Clinton és a Demokrata Párt ellenében próbálnak befolyásolni, elsősorban a „csatatér államok” fehér fizikai munkavállalói körében. Igen alapos hackeléstechnikai elemzés jelent meg erről már az elnökválasztás előtt Franklin Foer tollából a Slate-en.
2016. június 3-án Rob Gladstone brit zenei menedzser mailben jelezte Donald Trump jr-nak, hogy egy orosz hölgy „mocskot” (dirt) adna Clintonról „az orosz támogatás részeként”. Ifj. Trump válasza az volt: „I love it”.Tárgyév június 9-én a New York-i Trump Towerben a Kreml-közeli popzenei és más üzletekben érdekelt orosz-azeri Agalarov oligarcha-klán közvetítésével Donald Trump jr., az elnökjelölt fia, Paul Manafort kampányfőnök és Jared Kushner, Trump veje találkozott Veszelnyickaja Kreml-közeli ügyvédnővel, Rinat Akhmetshten volt szovjet állampolgár afganisztáni háborús veteránnal, mai amerikai befektetési bankárral, akik úgy kerültek erre a megbeszélésre, hogy állították: „mocskuk” van Hillary Clinton demokrata elnökjelöltre.
Az oroszok célja az Ukrajna ügyében hozott, Oroszországot sújtó szankciók feloldása vagy csökkentése volt.
A Republikánus Konvenció az Ohio állambeli Clevelandben Szergej Kiszljak washingtoni orosz nagykövet jelenlétében júliusban, és a Konvenció alkalmából a WikiLeaks 44,000 demokrata párti e-mailt hoz nyilvánosságra. Jeff Sessions-Szergej Kiszljak találkozó a Republikánus Konvención. Ugyanitt Szemerkényi Réka washingtoni magyar nagykövet J.D. Gordonnal, a Trump-kampány külügyesével találkozik. Később, a választásig Gordon több alkalommal is Budapesten jár, egyes források szerint orosz illetékesekkel tárgyal.
Roger Stone, Trump korábbi kampányembere nyilvánosan elmondja, hogy „kommunikált Assange-dzsal”. 2016. augusztus 14-én a The New York Times cikket közöl Paul Manafort, Trump kamápnymenedzsere ukrajnai kifizetéseiről – még az oroszbarát Janukovics-érában ez több, mint 40 millió dollár. Manafort öt nappal később lemond. 2016. július 26-án az Obama-Fehér Ház közleményében „nagyonis valószínűnek” (high confidence) látja, hogy Oroszország áll a hackertámadások mögött.
Trump beiktatása után a Kongresszus mindkét házának bizottságai és Robert Mueller különleges ügyész is vizsgálódott az elnök orosz kapcsolatai ügyében egészen impeachmentig menően, de nem érték el a nixoni eredményt (1974. augusztus 9-én Richard Nixon a Watergate-ügy miatt lemondott a elnökségről), Trump első ciklusa végéig maradt.
Folyó hó 19-én jelent meg a The New York Times-ban Pompeo külügyminiszter nyilatkozata, miszerint „viszonylag tisztán látszik, hogy az oroszok voltak a szövetségi kormányintézmények és az amerikai ipar elleni vaskos hackertámadás mögött”, ám ennek ellentmondott Trump még hivatalban lévő amerikai elnök felételezése, miszerint komoly esélye annak van, hogy a kínaiak csinálták.
Washington még sosem tapasztalt még hasonló szintű kiberbiztonsági támadást, viszont a Trump-adminisztráció részéről semmilyen ellencsapás nem mutatkozott. Biden elnöknek képletesen szólva egy gondosan telepített aknamezőn kell elkezdenie a kormányzást, ugyanis az orosz digitális telepítmények alvó, hibernált ügynökként várják a parancsszót. Biden jelezte, hogy nem engedi meg az orosz behatolást, aminek mértéke még nem teljesen ismert.
A FireEye kiberbiztonsági cégtől van tudomása az amerikai kormányzatnak a betörésről, a cég maga is áldozat volt, és Brad Smith, a Microsoft elnöke nyilatkozta, hogy a kormány őket kérte fel a kár mértékének felmérésére. Más cyberbiztonsági cégek képviselői is úgy nyilatkoztak, hogy ez volt az eddigi világtörténelem legnagyobb kiberkémkedési ügye, melyben igazi szerencsétlenség, hogy a kormányzati szervek nincsenek most épp a topon.
Clint Watts volt FBI különleges ügynök kommentálta azt, hogy „még soha nem volt olyan elnök, aki ennyire szeretett volna fedést adni az oroszoknak”.
Az oroszok a szoftver-utánpótlási láncba szeretnének beépülni, hogy szélesebben láthassanak rá a rendszerekre, amiktől Amerika működik. A marylandi Fort Meade-ben az NSA és a USCC (National Securtity Agency és United States Cyber Command) elemzi a helyzetet Paul M. Nakasone tábornok vezetésével, akit „az ország egyik legtapasztaltabb kiberharcosának” (one of the nation’s most experienced cyber warriors) neveznek, de még semmit nem mondtak arról, hogyan történhetett mindez.
A Microsoft szakértői szerint a támadás áldozatai elsősorban kiberbiztonsági magáncégek voltak, apró változásokat ejtettek biztonsági szoftvereken, melyek titokban maradására joggal számíthattak, és a szoftverek frissítésekor 18,000 kormányzati intézmény és cég rendszerébe kerülhettek be az ügyesen telepített „hátsó kapukon”. Aggasztó, hogy a híres új-mexikói Los Alamos-i nukleáris laboratórium rendszerébe is behatoltak.
Külső szakértők, mint pédául a Harvard jogászprofesszora, Jack Goldsmith, megjegyzik, hogy „értékalapon az amerikai kormány nem háboroghat, mert napi szinten teszi meg ezt ő is” – emlékezzünk csak Angela Merkel mobiltelefonjának lehallgatási esetére! -, „ha katonai választ ad erre, az nemzetközi jogsértés” lenne.
Az Intercept cikke azt mutatja meg, hogy egy konkrét eset hogyan zajlott. A texasi Austin városának, az USA 11. legnagyobb agglomerációjának kiberletámadása orosz győzelem. Az orosz hackerek a helyi rendőrség, városvezetés, víz-, és energiaszolgáltatás, és repülésirányítás rendszereibe fészkelték be magukat.
Austint a „Berserk Bear” amerikai fedőnevű – más rájuk használt nevek még: Energetic Bear, Dragonfly, TEMP.Isotope, Crouching Yeti, BROMINE – orosz állami cybergerilla-egység támadta meg, míg a kormányügynökségeket és a SolarWinds, FireEye kiberbiztonsági cégeket pedig az APT29, másnéven a jólismert Cozy Bear fedőnevű digitális martalócbrigád.
Mindkét alakulat „alvóügynököket” telepít, de az orosz rendszeren belül versenghetnek is. „Berserk Bear” a KGB-utód FSZB, „Cozy Bear” pedig a külföldi hírszerző SZVR alakulata. Kaliforniai és indianai nem-biztosított szervereket használnak a betöréshez, hosszú távra gondolkodnak, nem bánják azt sem, ha hosszan „alszik” a hibernált ügynök, aki egy digitális „bogár” a nagy rendszerekben.
Még 2016-ban, az amerikai választásba történt orosz beavatkozás idején nyilatkozta a Bellingcat hírszerzési portálnak Gari Kaszparov Amerikában éló orosz sakkfenomén és Putyin-ellenes aktivista, hogy „nem szabad elfelejtenünk, hogy Putyin nem egy katonai diktátor, hanem KGB-csávó, ezért a titkos operatív műveletek mindig előrébbvalók számára, mint egy direkt katonai akció. Mindig föld alatti akciózással kezd. Most komoly erőforrásai vannak, lobbisták és ügynökök annyian, amennyien a KOMINTERN óta nem álltak a Kreml rendelkezésére, és nem fél ezeket az ügynököket használni.”
Trump úgy végzi, ahogy kezdte: orosz vazallusként, saját külügyminiszterét cáfolja, hogy az oroszokat védje a közvélemény előtt és a kínaiakra kenje az oroszok sarát. Ezt mutatja a decemberi súlyos kibertámadás, melynek szálai az orosz titkosszolgálatokhoz vezetnek. Ezt mintha Európa nem akarná észrevenni, s például zavartalanul építi az Északi Áramlatot, Németország úgy tesz mintha az csak egy gazdasági ügylet lenne. Pedig dehogy.
Vágvölgyi B. András
Címlapkép: The Intercept
Ramaswamy jön föl, mint az olaj, e heti nyilatkozata szerint úgy akar kormányozni, ahogy Elon Musk a cégeit viszi.
Kíváncsi leszek, mikor lesz magyar kiadás, lesz-e benne annyi homoerotikus tartalom, hogy le lehessen fóliázni, vagy más módszert kell kitalálni a cenzúrára.
Kissinger, a vén róka (100), most megint kavarja.
Az 1944-es születésű izraeli Arnon Milchan a hatvanas évek közepétől a nyolcvanas évek közepéig Moszad-ügynök volt, mielőtt érdeklődése a filmművészet és a hollywoodi álomgyár felé fordult volna.