Az amerikai elnökválasztás küszöbén – Trump filmen, könyvben, podcaston; felesége emlékirataiban és Orbán Viktor fejében
Orbán Viktor mindent egy lapra tett fel, 19-re húzta a lapot, ha Trump győz, akkor ő is megfürödhet a fényében.
JD Vance megválasztott alelnök az ohiói lumpensors bestsellerszerzője; mélyen megélt kubai antikommunizmus támad a külügyben; kurvázós fanatikus az igazságügy élén; tévébemondóból hadügyminiszter; alufóliasisakos vakcinatagadó egészségügy Camelot-ból; és még sok más érdekesség a jövendő adminisztrációjának építése hajnalán.
(Pompeo) Kezdjük Mike Pompeóval! Ahogy akkoriban mondták: ő felnőtt volt az asztalnál. Mint azt Orbán Viktortól számtalanszor megtudhattuk, Donald Trump maga egy két lábon járó „békeköltségvetés”, ugyanakkor Trump korábbi, CIA-előképzett külügyminisztere több olyan nyilatkozatot is tett, ami nem éppen egy az oroszoknak behódoló amerikai álláspontot tükrözött.
Pompeo nyilatkozatai valójában az amerikai támogatás folytatását ígérték Ukrajnának, és erre másmilyen hangok is voltak, amiben bíztak/bíznak is az ukránok. Ellentmondott viszont a megválasztott elnök fia, Donald jr., aki azt üzente pár napja Zeleinszkijnek, hogy „még van 38 napod és elveszíted a zsebpénzedet”. Aztán jött a hír, az új Trump adminisztráció nem csak John Bolton – Irán-ellenes héja – volt nemzetbiztonsági főtanácsadóval nem számol, de Mike Pompeóval sem.
(Susan Wiles) Egy hatvanhét éves floridai hölgy lesz Trump fehér házi kabinetfőnöke, ami az egyik legfontosabb poszt, és azt tartják róla, hogy igencsak összeszedett asszony, a kampányban bizonyított – meg már korábbi floridai kampányokban is – és nem feledjük, ennek az elnökségnek Florida lesz a fő központja, és nem csak Mar-a-Lago (Trump golfbirtoka) miatt.
A korábbi swing state (csatatér állam) Florida lassan negyedszázada republikánus, és egyre inkább Donald Trump-i, mint Abraham Limcoln-i értelemben. Ms Wiles összeszedettségére nagy szükség lesz, hiszen az elnöke kicsit sem összeszedett, impresszionisztikus és kusza személyiség, és a háttérinfók szerint Wiles asszony ezt sokkal jobban tudja kezelni, mint az előző Trump-adminisztráció ezen a poszton sűrűn váltakozó tagjai.
(Vance) JD Vance ohiói szenátor, a Hillbilly Elegy (Parasztelégia) c. narratív mű alkotója az alelnök és a megkezdett mű remélt folytatója, bizonyos szempontból pont az ellentéte főnökének, aki New York-i milliárdosnak született, mégha egyész életében frusztrálta is, hogy eredendően az ő New Yorkja Queens volt és nem Manhatten. Vance a Netflixen is hozzáférhető életrajzi filmje (r: Ron Howard) egy a bendzsóhangú Appalache-hegység Kentucky állambeli részéből a „civilizációba”, a síkföldi Ohióba migrált családi hátterű Vance életének regénye, aki egy heroinista single mum (szerepében: Amy Adams) ápolónő és egy keménykezű nagyi (szerepében: Glenn Close) vezényletével cseperedik necces körülmények között, de kitartása, ereje, eltökéltsége és szerencséje a Yale jogi karáig repíti, ahol aztán a film vége szerint bejut egy menő washingtoni ügyvédi irodába.
Jessica Winter a The New Yorker hasábjain kiegészíti a karrierszempontú sikertörténetet ami „egy kicsit túlontúl Hollywoodnak” írodott. „Ami kimaradt belőle, az aláássa Vance szélesebb politikai projektjét, amiben a házasság és a hagyományos család a társadalom alapja, mely stigmatizálja a válást, az egyedüli szülőket, és azonneműek házasságát, és természetesen kampányszlogrnjét a ’gyermektlen macskahülgyekről’. Valójában hazudik a nagyszüleiről.” JD Vance az új Trump-brigád Kövér Lászlója: lehet kemény munkával lentről föntre jutni, valamint az apa férfi, anya nő, ásó, kapa, személyes példája jövedelmező és hivalkodó – kár, hogy futóhomokra épül.
(Rubio) Mit tud a „Szőke”? Január vége után az új amerikai külügyminisztert Marco Rubiónak hívják majd, kubai bevándorlók (migránsok!) fia, floridai szenátor. Egy időben elnökjelöltnek is esélyesnek tartották, még 2016-ban, és amikor Trump riválisa volt, ő a tőle megszokott nonsalansszal „kicsi Rubiónak” nevezte csúfondárosan. Ám a rivalizálás elmúlt, Rubio szenátorként már jó ideje Trump támogatója. Ukrajna ügyében a leendő elnökhöz hasonlóan ő is a konfliktust mielőbb rendezését tartja szükségesnek, de nem az amerikai önfeladás embere. Sőt.
Ami magyar szempontból is fontos lehet, hogy Kína ügyében a héják közé számít, évtizede foglalkozik a „kínai fenyegetés” elméletével és gyakorlatával és az eddiginél sokkal keményebb fellépést tart szükségesnek az ellenséges Mennyei Birodalommal szemben. Amely ország momentán ugye Magyarország – Putyin utáni – legvágyottabb szövetségesének számít, felsővezetői férfiszerelem köti össze a nagy, keleti császárságot és a közép-európai fikarc majomkirályát.
Még zavarbaejtőbb körülmény, hogy Rubio jogállami és demokratikus ügyekben is határozott véleményt képvisel. Korábban aggodalmának adott hangot nyilvánosan a magyar a magyar jogállamiság és a sajtószabadság helyzete miatt, és nem biztos, hogy Süti Peti lesz a kedvenc külügyminisztere a nemzetközi porondon, akinek így örök barátja, Lavrov József maradhat nemtője, mentora és példaképe.
„2019-ben aláírta azt a levelet, amit republikánus politikusok írtak, mielőtt a magyar miniszterelnökkel találkozott Trump. A levél az aláíró republikánusok „aggodalmát fejezi ki Magyarország lefelé tartó demokratikus pályája és az Egyesült Államok közép-európai érdekeire gyakorolt következményei” miatt” – ahogy azt a népszerű Csehszlovák Kém blog is írja.
(Mike Waltz) Nem rokonok. Úgy értem az új nemzetbiztonsági főtanácsadó és Kamala Harris alelnök-jelöltje, a minnesotai kormányzó Tim Waltz. Akárcsak Rubiót, őt is a keményvonalas komoly emberek között tartják számon, Kína-fókuszú ő is, Irán is a bögyében van, bár nem annyira, mint a hasonló poszton utolsó Trump-kédernek, az emlegetett John Boltnak, aki teljeskörű háborút is el tudott képzelni Iránnal, ha nem hagy fel atomprogramjával. Amivel kapcsolatban tapogatózás folyik, jó példa erre, hogy Izrael ellencsapása Irán ellen nem támadott nukleáris létesítményeket, csak magasszintű hadászati központokat.
(Matt Gaetz) Hogy Matt Gaetz lesz az „attorney general” (legfőbb ügyész), amerikai értelemben: igazságügyminiszter az elég sok bicikliláncot kiakasztott: Gaetz ugyan csak az egyike annak a négy megnevezett jövendőbeli Trump -kádernek, akivel szemben szexuális abúzus vádja merült fel – bár mind a négyen tagadták a feltételezéseket –, de Matt Gaetz-nél látszik ez a legmegalapozattabbnak: személyesen vallott rá egy nő, hogy 17 éves korában pénzért szexelt vele. A 42 éves Gaetz-nek már az apja is floridai képviselő volt. 2017-ben Gaetz támadta a Mueller-bizottság munkáját jogi alapon – ez a bizottság a 2016-os elnökválasztásba történt orosz beavatkozást vizsgálta – és ezért Donald Trump nyilván hálás neki.
(Elise Stefanik) A negyven éves ENSZ-nagykövet jelöltről annyit tudni, hogy a Kongresszus republikánus tagjaként elkötelezett trumpista – ahogy a populista autokratáknál mindenhol a lojalitás a szakértelem felett áll – a 2021. január 6-i Capitolium elleni lázadás felelősének a demokrata házelnök Nancy Pelosit tartja, a széljobbber, börtönből most szabadult Trump-ideológus Steve Bannonal cimborál és a világpolitikában Izrael barátja.
(Tulsi Gabbard) Édes istenem, jó tíz évvel ezelőtt mennyire csíptem én a most 41 éves Tulsi Gabbardot! Nem csak az, hogy hawaii őslakos demokrata kongresszusi képviselő volt, az Egyesült Államok hadseregének őrnagynője többéves iraki tapasztalattal, és elnöki ambícióval. A hindu vallású kemény hölgy aztán egy ponton, sajnos nem tudom milyen ponton, de elkanászodott, átdobta a váltót, republikánus lett, és ugye jobban haragszik az ember azokra, akiket valamikor nagyra tartott, aztán elkurvultak, rossz, sőt vállalhatatlan lóra tettek (személyes példáim: Orbán Viktor vagy Emir Kusturica), tál lencse, harminc ezüst, gázszerelői uradalom: Tulsi Gabbard az amerikai titkosszolgálatokat felügyelő nemzeti hírszerzés főnöke lesz.
(Hegseth) Hogy Donald Trump egész nap tévét néz, azt Bob Woodwardtól tudjuk. Nem csoda, hogy idoljai tévészemélyiségek, bár meglepő, hogy mindenre alkalmasnak gondolja őket. Pete Hegesth is szolgált Irakban, sőt Afganisztánban is, de alapvetően azért tévébemondó, habzó szájú trumpista, a Fox TV mindenese és jól mutatja Trump volt, és megválasztott elnök legfőbb személyzeti (HR-es) elvét: lojális legyen az intézményvezető! Nem számít, hogy illető vadidegen a Pentagonban, a lényeg, hogy az a típusú punkzenész ő, mint Demeter Szilárd és Megadja Gábor a Lojál (!) nevű keményzenei formációban.
Ahogy a mostani, keményen oroszellenes lengyel jobbközép külügyminiszter (Radek Sikorski) felesége, az egykor még Sch. Marcsikával is spanoló Anne Applebaum az említett podcastban mondotta: kicsit olyan az ő kinevezése, mintha az MSNBC Morning Joe c. reggeli műsorából Mika Brzezinskit vagy Joe Scarborough-t választotta volna Joe Biden a Vezérkari Főnökök Egyesített Tanácsa feljebbvalójának. Pete Hegesth védelmi miniszteri kinevezése legalábbis bizarr.
(Dr. Mehmet Oz) A mintegy 100 millió egészségbiztosított amerikai (a 330 millióból) társadalombiztosítási (Medicare és Medicaid) vezető lesz a török-amerikai doktor, aki már korábban is próbált részese lenni az egészségpolitikának, akkoriban a Covid-pápa Antonio Fauccival szemben határozta meg magát.
(Mike Huckabee) A volt arkansasi kormányzó Trump-bizalmas, közeli embere. A veterán (71 éves) politikus lesz az Egyesült Államok jeruzsálemi nagykövete – ami jó hír Bibi Netanyahunak, rossz hír a Közel-Keletnek – hogy mi köze volt eddig a térséghez, azt csak ő és Trump tudja. Annyit még tudni, hogy az elnöki vő, az amerikai Tiborcz, Ivanka Trump férje, Jared Kushner feladata az lesz, hogy Amerika oldalán tartsa az Irán-ellenes olajtermelő arab országokat, amire elsősorban a szaudi régenssel, Mohamed Bin Szalemmel ápolt kiváló viszonya predesztinálja, és az sem számít, hogy a régens az isztambuli szaudi nagykövetségen néhány éve felszeleteltette rokonát Jamal Khashoggi királyi családtagot és a The Washington Post újságíróját.
(Elon Musk) Tesla-Tweeter/X-Starlink etc. Ahogy A történész-közíró Anne Applebaum az Ezra Klein Show-ban, a The New York Times podcastjában tegnap azt mondta:
van abban valami nyugtalanítóan és érdekesen oroszoligarchás, hogy a világ leggazdagabbja látványosan lecsatlakozik a világ legnagyobb hatalmúja mellé.
Dehát annyi orosz oligarchát láttunk már (Berezovszkij, Guszinszkij, Hodorkovszkij, Gyeripaszka, Abramivics) akik különböző méretben ügyan, de szembekerültek a Kreml urával. Vajon a dél-afrikai Musk és a Roy Cohn-Roger Stone tanítvány Trump meddig bírja egymást? Nagy kérdés, mint ahogy az is, hogy lesz-e atombiztos, túlélésre alkalmas bunkere a Fehér Háznak és meghívottainak a Marson.
(Karoline Leavitt) Megafonos a Pennsylvania Avenue-n is! Az 1997-es születésű Karoline Leavitt az amerikai történelem legfiatalabb fehér házi sajtófőnöke lesz, hát hajrá, az előző Trump adminisztráció rosszemlékű Kellyanne Conway-njét talán nem lesz nehéz túlszárnyalnia.
(RFK jr) Nem lehet könnyű sors abban növekedni, hogy az ember amerikai elnökjelölt apját kistizenéves korában egy los angelesi szállodában agyonlövi egy palesztin-amerikai merénylő, bizonyos Shirhan Bishera Shirhan. Depláne úgy, hogy már nyiladozó értelemmel csudálkozhatott rá, hogy az amerikai elnök-foglalkozású unokabátyját pedig – állítólag – egy Lee Harvey Oswald nevű amerikai kommunista lőtte agyon a texasi Dallasban. Nem csuda, hogy saját bevallása szerint egy féreg rágja az agyát, még pozícióba sem került, de háborút indított a Big Pharma (amerikai győgyszeripar) ellen, és ebben van is valami, de ahhoz mit szóljunk, mi és a Wellhello együttesből Fluor Tomi, hogy ugyanezzel a lendülettel az ifjabb Robert Kennedy az egyik legfontosabb szájhigiéniai vegyületnek, a fluornak is nekirongyolt, „mint két kicsi Lego”. Na, a hírek szerint őt nevezi ki Trump egészségügyminiszterenek.
Hogy milyen világba csöppenünk januárban, az kezd kirajzolódni, sok jóra ne számítsunk, de talán nem lesz olyan szörnyű az ukrán szabadságharcnak, Tajvannak és a Közel-Keletnek, mint elsőre gondoljuk. Európának biztos, hogy rossz lesz, bármennyi vodkát is ivott meg az ebben különlegesnek gondolt magyar helyzetre Orbán Viktor Kirgizsztánban. Nekünk sem lesz jó, sőt rosssz lesz!
Vágvölgyi B. András
Címlapfotó: Donald Trump / Twitter
Orbán Viktor mindent egy lapra tett fel, 19-re húzta a lapot, ha Trump győz, akkor ő is megfürödhet a fényében.
Mit tudunk az egy évnyi háborús csőlátásról?
Korunk talán legnagyobb popsztárjának politikai szerepvállalásáról már hónapokkal ezelőtt esett szó ezeken a hasábokon, ő Kamala Harrist támogatja, de Trump is belehúzott: sikerült egy fullhülye holdkórossal erősítenie.
Évek óta először jártam Galliában, ezeket találtam.